Doma

Domov by mal byť miestom najväčšieho bezpečia, kľudu a pohody. Chodíme si tam oddýchnuť, je to miesto, kde nájdeme útočisko pred svetom. Máme tam svoju minulosť, spomienky, blízkych.
Nie každý však vníma domov podobne.

Sú deti, ktoré sa domov ísť boja. A nielen po nevydarenej písomke. 
Je veľa takých rodín, kde je deťom v Tvojom veku ubližované fyzicky (bitka, fackovanie a podobne) ale aj psychicky (nadávanie, ponižovanie, nezmyselné príkazy...). Takéto správanie sa voči deťom nie je v poriadku a nikto naň nemá právo. 

Ako sa však brániť? 
Odpoveď veru nie je jednoduchá. Najmä ak ten, kto Ti ubližuje, je rodič, ujo, prípadne niekto iný z Tvojej rodiny. V takýchto zložitých a smutných situáciách nám na začiatku zrejme najviac pomôže niekto, komu dôverujeme, niekto, komu veríme, že s tým dokáže niečo spraviť. Tým človekom môže byť druhý rodič, babka, teta, alebo niekto iný blízky. Ak je situácia, v ktorej si sa ocitol tak zložitá, že si myslíš, že Ti z rodiny nikto nepomôže, môžeš vyhľadať pomoc u niekoho z Tvojho širšieho okolia (napríklad pani učiteľka, suseda, rodičia Tvojho kamaráta a podobne). Existujú aj bezplatné a anonymné detské linky dôvery, kam zavoláš a poradíš sa, ako ďalej. Ich zoznam je na konci tejto brožúrky. Ak máš tú možnosť, môžeš sa porozprávať aj so školským psychológom.

Tvoja bezpečnosť môže byť ohrozená aj z iného dôvodu. Si doma, je osem večer a rodičia sa vrátia z divadla až o desiatej. Niekto zazvoní pri dverách... Čo spravíš?
Mnoho detí otvorí bez toho, aby sa presvedčili komu. Je nebezpečné spoliehať sa na to, že ak tam zbadáš cudziu tvár, dvere zase stihneš zavrieť. Človek za dverami môže byť oveľa silnejší ako Ty.

Čo všetko Ti môže povedať neznámy,  aby sa dostal do bytu:
- poslala ho mama, lebo si zabudla doma kľúče. (Vždy maj s rodičmi dohodnuté tajné heslo, ktoré Ti musí neznámy povedať a podľa neho budeš vedieť, že ho naozaj poslala mama alebo otec. Tajné heslo je napr. „Pozdravuje Ťa teta Amália“, „Zajtra pôjdem do Popradu“ atď),
- je to otcov kolega z roboty, majú sa stretnúť a on ho má počkať u Vás doma,
- je mu zle a potrebuje pohár vody. Ak váhaš, či poskytnúť prvú pomoc, účinnejšie bude zavolať záchranku. Málokto z nás má kurz prvej pomoci...
- potrebuje rozmeniť peniaze do automatu, na taxi a pod.
- vyhrali ste 3000 korún, chce Ti odovzdať výhru, ale má len 5000-korunáčku. Je to absolútny nezmysel, ale pri predstave výhry mnohí prestanú myslieť...
- priniesol Vám preplatok za plyn, elektrinu, nájomné. Takéto platby sa uskutočňujú prevodmi z účtu na účet alebo poštovou poukážkou, ktorú si treba vyzdvihnúť na pošte.

Ako reagovať?
Hlavnou zásadou je nikdy neotvárať dvere, ak nemáš úplnú istotu, kto je za nimi. Rovnako si dávaj pozor, aby nebolo vidieť, že si doma sám. Ak sa bude cudzí človek chcieť rozprávať s niektorým rodičom, a ty budeš sám, odpovedz, že otec alebo mama sa sprchujú alebo len odbehli do blízkeho obchodu alebo otec spí po nočnej. 

Ak sa bude do bytu dobíjať silou, nehanbi sa kričať o pomoc z okna alebo balkóna a okamžite volaj políciu. Ak by sa páchateľ aj tak dostal do bytu, neodporuj mu, nesnaž sa ho napadnúť alebo inak sa fyzicky brániť, nadávať mu, vyhrážať sa mu, len ticho splň všetko, čo Ti prikáže. Páchateľ sa môže rozzúriť a môže Ti veľmi bolestivo ublížiť. V prvom rade chráň svoje zdravie a život. Rodičia Ťa určite pochvália, pretože Tvoj život je cennejší, ako všetky vaše veci doma.

Súčasť projektu Ako si nenechať ublížiť

pexels photo 220320

Konzultačné hodiny

pondelok až piatok od 8:00 hod do 15:00 hod.